close
Breaking news

Prowadzenie warsztatu zajmującego się serwisem samochodów ciężarow...read more

Jak dbać o szyby w ciężarówce?

Sprawny pod względem technicznym samochód ciężarowy to nie tylko gwarancja dowiezienia towaru na czas w miejsce docelowe, ale też kwestia bezpieczeństwa na drodze. Warto jednak wiedzieć, że nie mniej istotnym czynnikiem, który ma na to wpływ, jest przednia szyba w tirze. W jaki sposób o nią dbać?

 

W jaki sposób szyba może wpływać na bezpieczeństwo?

Kierowcy samochodów ciężarowych spędzają za kierownicą tira po wiele godzin w ciągu dnia. Praca ta może dawać mnóstwo satysfakcji i radości, ale bywa też męcząca, zwłaszcza jeśli czas goni, a warunki na drodze nie należą do najlepszych. Przejrzysta szyba przednia w samochodzie ciężarowym to lepsza widoczność, co oczywiście ma znaczenie dla bezpieczeństwa osoby prowadzącej tira, ale też innych uczestników ruchu drogowego. Na porysowanej powierzchni szkła światło słoneczne będzie się rozpraszać powodując efekt oślepienia. Warto pamiętać, że taka sytuacja może doprowadzić do groźnych w skutkach wypadków drogowych. Dbanie o szybę przednią w samochodzie ciężarowym ma więc kluczowe znaczenie.

Wycieraczki pod kontrolą

Zużyte wycieraczki do samochodów ciężarowych mogą rysować szybę przednią, co w efekcie prowadzi do wspomnianego wcześniej efektu oślepienia w słoneczne dni. Właśnie dlatego należy co jakiś czas sprawdzać stan wycieraczek, a zwłaszcza pióra. Jeśli jest ono uszkodzone i nie spełnia swojego zadania, należy je wymienić. Na sprawność wycieraczek wpływa również ich regularne czyszczenie. Jest to ważne szczególnie zimą, kiedy przymarznięte grudki brudu mogą rysować powierzchnię szkła. Pamiętajmy, że wymiana wycieraczki w samochodach ciężarowych jest znacznie tańsza niż montaż nowej szyby.

Czysta jak łza

Podczas jazdy w kurzu i deszczu nietrudno o zanieczyszczenia pokrywające całą przednią szybę samochodu ciężarowego. Podczas postoju warto więc dokładnie oczyścić ją z tego rodzaju zabrudzeń, a przyda się do tego specjalna myjka z przedłużką teleskopową. Niemal każdy sklep z częściami do ciężarówek ma w asortymencie tego typu akcesoria tir, dlatego łatwo będzie ją znaleźć.

Story Page