close
Breaking news

Prowadzenie warsztatu zajmującego się serwisem samochodów ciężarow...read more

Jak dbać o samochód ciężarowy?

Regularny serwis w sprawdzonym warsztacie

Serwisowanie samochodów ciężarowych należy z całą pewnością powierzać wyłącznie fachowcom. Mechanik posiadający niemałe doświadczenie w wymianie części tir, a przede wszystkim w diagnozowaniu usterek, to gwarancja, że naprawa będzie trwała możliwie krótko ograniczając tym samym straty związane z przestojami. Należy przy tym pamiętać, że lekceważenie pierwszych objawów usterki, które na pozór nie wydają się poważne, może doprowadzić do uszkodzenia również innych podzespołów. W efekcie zakres naprawy znacznie się powiększa, co oczywiście nie pozostaje bez wpływu na ostateczny koszt usunięcia usterek. Kierowca, który zauważy jakiekolwiek nieprawidłowości w pracy silnika, pedału sprzęgła czy innych mechanizmów, powinien jak najszybciej skonsultować się z mechanikiem. Szybkie reagowanie na tego typu problemy to najlepszy sposób na zachowanie ciężarówki w dobrym stanie technicznym.

Ciężarówki to pojazdy pracujące z dużym obciążeniem i eksploatowane nierzadko na dalekich trasach. Serwisowanie tych pojazdów oraz regularne sprawdzanie poziomu płynów eksploatacyjnych ma więc kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa kierowcy i towaru. W jaki sposób dbać o tira, aby posłużył przez długi czas i aby ograniczyć ryzyko usterek w trasie?

Płyny eksploatacyjne pod kontrolą

Mechanik może czuwać nad stanem samochodu ciężarowego w warsztacie, jednak w trasie obowiązek ten należy do kierowcy. Podczas postojów powinien on weryfikować poziom i wygląd płynów eksploatacyjnych, sprawność żarówek czy też stan opon. Takie proste kontrole mogą zwrócić uwagę na ewentualne problemu lub niewielkie usterki, które łatwo naprawiać, a zlekceważone mogą przerodzić się w znacznie poważniejsze awarie, których usunięcie wiązać się będzie z niemałym kosztem i koniecznością wymiany części tir.

 

Pamiętajmy też, że sprawność samochodu ciężarowego to nie tylko kwestia oszczędności i możliwość ograniczenia wydatków związanych z naprawą pojazdu, ale też czynnik wpływający na bezpieczeństwo kierowcy, przewożonego towaru, oraz innych uczestników ruchu drogowego.

Story Page