• Print
close
Breaking news

Prowadzenie warsztatu zajmującego się serwisem samochodów ciężarow...read more

Bezpieczna jazda zimą

Przed sezonem zimowym wielu kierowców odpowiednio przygotowuje się do trudnych warunków, jak gołoledź, niskie temperatury, obfite opady śniegu, czy ograniczona widoczność. Wiele osób zapomina przy tym, że powodem wypadków zimą może być nie tylko śliska nawierzchnia, ale również oślepiające słońce, które odbijając się od śniegu lub lodu może znacznie pogarszać komfort jazdy i bezpieczeństwo.

Niebezpieczne słońce

Oślepiające słońce kojarzy się głównie z wiosną i latem. Wówczas pomóc mogą akcesoria tir, takie jak specjalna osłona nakładana na kabinę i oczywiście daszki przeciwsłoneczne. W okresie jesienno-zimowym słońce oślepia najbardziej o zmierzchu oraz rano – wtedy znajduje się nisko nad horyzontem, przez co wszelkiego rodzaju dodatkowe osłony się nie sprawdzą. Jest to niebezpieczne, bo światło może odbijać się również od śniegu i od lodu dodatkowo pogarszając widoczność. Nawet chwilowa utrata możliwości widzenia bywa przyczyną wypadku, dlatego warto sięgnąć po rozwiązania pozwalające uporać się z tym problemem. Należy też pamiętać, że oślepiające słońce powoduje zmęczenie oczu kierowcy, co również nie pozostaje bez znaczenia dla bezpieczeństwa na drodze.

Jak sobie z tym poradzić?

Unikanie jazdy rano czy o zmierzchu jest trudne w przypadku zawodowych kierowców ciężarówek. Ponieważ jednak przeciwsłoneczne osłony na kabiny i inne akcesoria tir w tym przypadku się nie sprawdzą, nie pozostaje nic innego jak sięgnięcie po specjalne okulary przeciwsłoneczne z soczewkami polaryzacyjnymi, które neutralizują oślepiające refleksy, a odbijając światło zwiększają kontrast widzenia i chronią oczy przed szkodliwym działaniem promieni UV. Jazda w takich okularach nie tylko rozwiązuje problem ograniczonego pola widzenia, ale też znacznie poprawia komfort prowadzenia pojazdu, co z pewnością ma wpływ na samopoczucie kierowcy oraz bezpieczeństwo na drodze. Trzeba też pamiętać, że brudne szyby pokryte smugami będą dodatkowo rozpraszać światło potęgując efekt oślepienia. Oprócz odpowiednich okularów należy więc pamiętać także o regularnym myciu szyb.

Story Page