close
Breaking news

Prowadzenie warsztatu zajmującego się serwisem samochodów ciężarow...read more

Awaria na autostradzie – co robić?

Zadbaj o bezpieczeństwo

Zatrzymywanie się na autostradzie jest znacznie bardziej ryzykowne, niż na innych drogach, dlatego przede wszystkim trzeba zadbać o bezpieczeństwo własne i innych uczestników ruchu. Ciężarówkę należy więc zatrzymać na pasie awaryjnym i włączyć światła awaryjne, a następnie ustawić trójkąt odblaskowy co najmniej 100m za zatrzymanym samochodem. Dla własnego bezpieczeństwo warto włożyć też kamizelkę odblaskową i przebywać za barierką ochronną oddzielającą jezdnię od pobocza. Dopiero po zabezpieczenia miejsca postoju za pomocą trójkąta odblaskowego można wezwać pomoc. Najlepiej jest wówczas zadzwonić pod numer umieszczony na bilecie otrzymanym na bramce wjazdowej, albo skorzystać z jednej z budek telefonicznych, które na autostradzie rozmieszczone są w odległości co 2 km. Korzystając z niej nie trzeba nawet znać swojej lokalizacji. Wezwana pomoc drogowa odpowiednio zabezpieczy miejsce postoju ustawiając pachołki drogowe oraz auto z sygnalizacją.

Usterka w samochodzie ciężarowym może przytrafić się w najmniej spodziewanym momencie, jeśli jednak zdarzy się na autostradzie, konieczna jest szczególna ostrożność. W przypadkach, gdy awaria pozwala na kontynuowanie jazdy należy dojechać do najbliższego zjazdu bądź miejsca pozwalającego bezpiecznie się zatrzymać – wówczas należy korzystać z pasa awaryjnego. A co w sytuacji, gdy tir całkowicie odmawia posłuszeństwa?

Co dalej?

Jeśli usterka nie jest poważna i można poradzić sobie z nią samemu, warto podjąć się jej naprawy. Tak się dzieje np. w sytuacji, kiedy uszkodzeniu uległa opona i wystarczy zmienić koło na zapasowe. Właśnie dlatego zawsze warto mieć ze sobą dobrej jakości podnośnik hydrauliczny oraz te części tir, których wymiany dokonać może sam kierowca. Jeśli naprawa nie jest możliwa na miejscu, trzeba zadzwonić po lawetę, przy czym niekoniecznie musi to być firma współpracująca z zarządcami autostrady. Równie dobrze można skorzystać z usług każdego innego warsztatu oferującego możliwość holowania.

Więcej na http://esklep.star-hurt.pl/

Story Page